סעדים זמניים בגירושין

אתם עומדים בפני גירושין וחוששים כי בן הזוג יבריח רכוש או יחטוף את הילדים לחו"ל? סעד זמני הוא הפתרון. מדובר באחד הכלים המשפטיים החשובים ביותר בכל הליך גירושין. מטרתם של סעדים זמניים היא להקפיא את המצב הקיים ולמנוע מבן או מבת הזוג לנקוט במהלכים שיפגעו במימוש פסק הדין שיינתן לטובתכם.

מהו סעד זמני?

בכל פעם שמוגשת תביעה לבית משפט, רשאי התובע להגיש בקשה לסעד זמני. מדובר בצו האוסר על הנתבע לנקוט בפעולות מסוימות, על מנת לשמר את המצב הקיים בין הצדדים. כלומר, ביהמ"ש מגן על זכויות התובע, על אף שטרם פסק לטובתו. הוא עושה כן במצב שבו הוכח לו כי ללא מתן סעד זמני, יש חשש ממשי כי הנתבע ינסה להכשיל את ההליך המשפטי ובכך ירוקן אותו מתוכן ולא יאפשר מימוש פסק דין לטובתו. סעדים זמניים בגירושין הם נפוצים מאוד, בשל ההכרעות כבדות המשקל הניתנות במסגרתו ובשל יכולתם של הצדדים לגרום לנזק זה לזו ולמנוע את יישומן בפועל של ההחלטות השיפוטיות.

סעדים זמניים בגירושין

בעת גירושין מתקבלות החלטות הרות גורל, החל מזמני השהות ועד לגובה מזונות הילדים וחלוקת הרכוש. כאשר אין הסכמה באחד או יותר מן הנושאים הללו, פניהם של הצדדים להליך משפטי ארוך. בתקופה זו, עלול מי מהם לעשות פעולות שונות כדי להכשיל את ההליך ולמנוע את מימושו של פסק הדין אם יינתן לטובת הצד השני. לכן, עו"ד גירושין ידאג להגיש בקשה לסעד זמני בכל הליך רלוונטי לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, כדי להבטיח שאם תתקבל החלטה לטובת הלקוח שלו, ניתן יהיה ליישם אותה. נציין, כי ניתן להגיש בקשה לסעד זמני במעמד צד אחד. היה והבקשה מתקבלת, הצו יינתן לפרק זמן קצר ויקבע דיון במעמד שני הצדדים. להלן מספר דוגמאות לסעדים זמניים בגירושין.

עיקול זמני

אחד החששות הגדולים של זוגות מתגרשים זה כי הצד השני ינסה להבריח נכסים כדי להגדיל את חלקו בחלוקת הרכוש. הברחת נכסים יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות, למשל, במשיכת כספים מחשבונות הבנק ומחסכונות, מכירת נכסים או העברת נכסים במתנה במטרה להסתירם, נטילת הלוואות ועוד. סעד זמני של עיקול יקפיא את המצב הקיים ולא יאפשר ביצוע פעולות בנכסים. במסגרת ההגנה על זכויות בני הזוג ברכוש, ניתן לבקש גם עיקול זמני על נכסים שנמצאים בחו"ל במסגרת צו מרווה וכן לבקש צו אנטון פילר לאיתור מידע ומסמכים כלכליים.

צו עיכוב יציאה מן הארץ

כאשר קיים חשש ממשי כי בן או בת הזוג יברחו מישראל במהלך הגירושין, צו עיכוב יציאה מן הארץ הוא סעד זמני קריטי על מנת להגן על זכויות הצד השני. כך לעיתים הבעל מתכנן לעזוב את הארץ כדי לחמוק מתשלום מזונות. במעשה זה הוא מותיר את האישה והילדים ללא אמצעים ולכן יש למנוע את עזיבתו. במקרים אחרים עולה חשש לחטיפת ילדים, כאשר אחד מבני הזוג פועל לקחת את הילדים לחו"ל ללא רשותו של ההורה השני. מצב זה פוגע לא רק בזכויות המשמורת של ההורה האחר אלא גם בטובת הילדים והוא עלול להוביל להליך משפטי ארוך ומייגע. לכן אם קיים חשש שכזה, יש להגיש בדחיפות בקשה לעיכוב יציאה מן הארץ והצו יכול להינתן לתקופה של שנה.

צו הגנה

סוג נוסף של סעד זמני בגירושין הוא צו הגנה, הנדרש במקרה של אלימות מצד בן הזוג, על מנת להרחיקו מבת הזוג ומהילדים. יכול ומדובר באלימות פיזית, בעבירות מין או בהתעללות נפשית ומילולית. צו הגנה ניתן עד לתקופה של 3 חודשים ואפשר להאריכו מעת לעת עד לתקופה של שנה. הצורך בסעד זה הוא שכיח מאוד לצערנו היות שיש בתים רבים בהם קיימת אלימות במשפחה וזהו אחד הכלים המרכזיים בידיהן של נשים לצאת ממצב זה ולבנות לעצמן ולילדיהם חיים טובים ובטוחים.

מזונות זמניים ומדור ספציפי

הצורך לדאוג לכלכלת הילדים דורש לקבל מזונות זמניים עבורם, על מנת להבטיח את מימון הוצאותיהם עד ההכרעה בתביעת המזונות. סעד זמני זה ניתן לבקש גם עבור מזונות אישה. נקודה חשובה בהקשר זה היא כי סכום המזונות הזמניים נקבע על פי הערכה ואינו משקף בהכרח את הסכום הסופי בפסק הדין, אשר יכול להיות נמוך או גבוה יותר. לצד הבקשה לפסיקת מזונות זמניים תוגש לעיתים גם בקשה למדור ספציפי. זהו צו המאפשר לבת הזוג להמשיך להתגורר בדירה המשותפת של בני הזוג עד להכרעה בעניין פירוק השיתוף בדירה במסגרת חלוקת הרכוש.

ליווי משפטי

הגשת בקשה לסעדים זמניים בגירושין חייבת להיעשות בצורה מתוכננת וזהירה על מנת לשמור על זכויות בן/בת הזוג. חשוב להבין כי סעד זמני ניתן טרם פסק בית המשפט בתביעה ולכן, יש להציג בפניו ראיות מוצקות המצדיקות את מתן הצו. עליו להשתכנע כי הנזק שייגרם לתובע אם הסעד לא יינתן, עולה משמעותית על הנזק שייגרם לנתבע אם התביעה תידחה ומדובר בנטל ראיה מורכב. לכן, ישנה חשיבות עליונה לייצוג משפטי מקצועי של עו"ד גירושין לאורך כל ההליך על מנת שיטפל בכל היבטי ההליך, כמו גם בסוגיה החשובה הזו של סעדים זמניים בצורה הטובה ביותר.

סעדים זמניים בגירושין
רוצים לקבל ייעוץ משפטי?
יש לכם שאלה דחופה?

עוד בנושא

חלוקת זמני שהות
חלוקת זמני שהות

בגירושין עם ילדים, חלוקת זמני השהות היא אחת הסוגיות החשובות ביותר. היא זו שתאפשר לכל אחד מבני הזוג להמשיך לבנות

קרא עוד »
דילוג לתוכן