סוגי צוואות

מעוניינים לערוך צוואה? החוק מכיר בארבעה סוגים שונים של צוואות, לכל אחת המאפיינים הייחודים לה וסט כללים שחייבים להתקיים כדי שהיא תהיה תקפה. מהם אותם סוגי צוואות? ואחת השאלות החשובות ביותר: האם ניתן לערוך צוואה ללא עורך דין? על כך תוכלו לקרוא כאן.

 

אז מה זו צוואה?

 

באמצעות מסמך הצוואה אנחנו מצווים את רכושנו ליורשים שלנו, כלומר, מי שאנו בוחרים שיקבלו את הנכסים שצברנו לאחר מותנו. אדם שנפטר ללא צוואה, לא קבע בחייו מי יהיו יורשיו ועל כן העזבון שלו יעבור ליורשים המנויים בחוק. מדובר במה שקרוי ירושה על פי דין, הסדר אחיד שחל על עזבונו של מי שלא ערך צוואה.

מטבע הדברים, הסדר אחיד שכזה, לא משקף את הרצון הפרטי של כל אחד מאיתנו ולכן כדאי מאוד לערוך צוואה במסגרתה אנחנו אלו המחליטים מי יהיו היורשים שלנו ואיזה נכס נעביר לכל אחד מהם. אם תהיתם מהו הזמן המתאים לערוך צוואה, התשובה היא פשוטה, בהווה, ברגע זה ממש. בוודאי בתקופה זו אנו מבינים שאין לדעת מה יהיה מחר וצוואה נמנית על אותם צעדים שבאפשרותנו לעשות כדי לדאוג לעתיד הקרובים לנו.

סוגי צוואות

 

דיני הירושה בישראל קבעו ארבעה סוגים שונים של צוואות. ישנה צוואה בכתב יד, צוואה בעדים, צוואה שכיב מרע וצוואה בפני רשות. להלן הסבר קצר אודות כל אחת מאלו:

  1. צוואה בכתב יד: אותה מנסח ועורך האדם לבדו בכתב ידו, ללא עו"ד או נוכחות עדים. באופן הזה המצווה אינו תלוי באף עד לצורך עריכת צוואתו והוא חוסך את עלות שכר הטרחה של עורך הדין. אולם, העדר עדים פותח פתח גדול לטענה כי המצווה לא היה צלול או כי הצוואה מזויפת ולמעשה לא נערכה על ידו. כמו כן, ללא מעורבות של עו"ד ייתכן מאוד כי המסמך אינו עומד בכללים שבדין וכי הוא לא יהיה מנוסח באופן מספיק ברור.  המשמעות היא כי יש סיכוי רב לפסילת צוואה בכתב יד ועל כן אינה מומלצת.
  1. צוואה בעדים: כשמה, צוואה בעדים דורשת נוכחות של עדים במעמד עריכת הצוואה, שניים במספר. קיומם מסייע להוכיח כי מדובר במסמך אותנטי אשר נחתם על ידי המצווה ונעשה מתוך רצונו החופשי ובצלילות דעת. כך, אם מוגשת התנגדות לצוואה, קל יותר להתגונן בפניה ולוודא כי הצוואה תמומש. לכן, זהו סוג הצוואה השכיח ביותר.
  1. צוואה בעל פה:  צוואה זו נקראת גם צוואה שכיב מרע והיא נועדה למצבים בהם אדם נמצא בימים האחרונים של חייו, אך הוא עדיין צלול ומבקש לקבוע מה ייעשה ברכוש לאחר מותו. בשל הנסיבות המיוחדות כאן, המצווה יכול לומר את הצוואה שלו בעל פה והיא אינה חייבת להיות בכתב, בניגוד לכל סוגי הצוואות האחרים. הדברים צריכים להיאמר בפני שני עדים אשר רושמים את דברי המצווה ועליהם להפקיד את המסמך אצל הרשם לענייני ירושה בהקדם. נציין, כי תנאי לתוקפה של הצוואה הוא כי המצווה הלך לעולמו תוך 30 יום מהמועד בו הופקדה הצוואה.
  1.  צוואה בפני רשות: תיארנו עד כה שלושה סוגים של צוואות, הרביעי הוא צוואה בפני רשות, או בשמה המוכר יותר צוואה נוטריונית, משום שלרוב המצווה פונה לנוטריון ובאמצעותו עורך את הצוואה. אולם, המונח רשות מתייחס גם לרשם ענייני ירושה, לחבר בית דין דתי או שופט.

חשיבות הליווי המשפטי בעריכת צוואה

 

נאמר זאת באופן ברור: כל אדם הכשיר משפטית רשאי לערוך צוואה והוא אינו חייב לפנות לעורך דין לשם כך. אולם, באופן הזה יש סיכוי גדול מאוד כי הצוואה תיפסל ורצון המצווה לא יתממש. מדוע? ללא רקע וניסיון משפטי בכלל ובקיאות ענפה בדיני ירושה בפרט, סביר מאוד להניח כי הצוואה לא תעמוד בכללים השונים אשר קבע הדין. המצווה לא יהיה מודע כלל לקיומם ואף אם כן, מן ההיגיון כי הוא לא יידע כיצד לקיים אותם בעת עריכת צוואתו. יכול ובצוואה יהיו חסרים פרטים מהותיים או כי היא תנוסח בצורה שאינה מספיק ברורה. תהיה הסיבה אשר תהיה, המשמעות עשויה להיות פסילת הצוואה כך שעזבונו של המצווה לא יעבור אל מי שהוא ציווה בצוואתו אלא תחול ירושה על פי דין.

כאשר פונים אל עו"ד צוואות המתמחה בתחום משפטי זה ועוסק בו יומיום, הרי שהצוואה שנקבל תהיה ערוכה על פי כל דרישות החוק, היא תתייחס לכל רכושנו בפירוט ותבטא באופן המדויק ביותר את הכוונות שלנו והרצונות שלנו. באופן הזה, אנו מצמצמים מאוד את החשיפה של הצוואה להתנגדויות מכל עילה שהיא ומבטיחים כי בבוא העת צוואתנו תתממש בצורה פשוטה וללא סכסוכי ירושה. בנוסף לכך, במקרים מורכבים כגון כאשר ישנם נכסים בחו"ל, אם קיימים סכסוכים בתוך המשפחה, חובות וכיו"ב, עורך הדין יידע לתת את המענה המשפטי המתאים מבעוד מועד, על מנת לשמור על הערך הכלכלי של הנכסים ולאפשר ליורשים בבוא היום ליהנות מהרכוש במלואו.

רוצים לקבל ייעוץ משפטי?
יש לכם שאלה דחופה?

עוד בנושא

חלוקת זמני שהות
חלוקת זמני שהות

בגירושין עם ילדים, חלוקת זמני השהות היא אחת הסוגיות החשובות ביותר. היא זו שתאפשר לכל אחד מבני הזוג להמשיך לבנות

קרא עוד »
דילוג לתוכן